Blog

Yaygın Servis Ağı

Ülke çapında 180’den fazla yaygın servis noktası ile müşterilerine hizmet veriyor. Garanti kapsamındaki ürünlerin tamirini ücretsiz tamamlarken, garanti kapsamı dışındakilere de destek sağlıyor.
Devamı>

Yedek Parça Desteği

Hyundai Power Products içi; satılan her bir ürünü için %100 Müşteri Memnuniyeti sağlamak her zaman birinci önceliği olmuştur. İtal Makina bunu sağlamak için çok geniş bir yedek parça yelpazesi oluşturmuş ve müşterilerine sunmuştur.
Devamı>

Müşteri Hizmetleri

Müşteri hizmeti deneyimi, bir müşterinin marka ile yaşadığı deneyimdir. Web tasarımı, sipariş kolaylığı ve teslimat hızı gibi birçok farklı alanı içerir. Müşteri hizmetleri deneyimi belirli bir alana odaklanır: hizmet. Bir müşterinin bir şirketten aldığı desteğe ilişkin görüşüyle ​​ilgilidir. Bir bütün olarak müşteri deneyimi, devam eden iş büyümesinin önemli bir parçasıdır.
Devamı>

Satış Sonrası Hizmetler

Her alanda tam güvenilir olmak hedefinde olan ITAL A.Ş., kendi bünyesindeki teknisyenlerden ve uzmanlardan oluşan Satış Sonrası Hizmetler departmanı ile, sadece ürünümüzü satın alırken değil, her zaman yanınızdayız.
Devamı>
Menü